logo Mosinee Mosinee
Volleyball Girls Varsity Schedule    (as of 01-20-19)
 
Type  Time  Opponent  Location  Leaves  Dismissal  Return  Comments
Monday, Aug 20, 2018
Scrimmage  5:00PM  Away vs. Waupaca,
Ashwaubenon,
Iola-Scandinavia,
Weyauwega-Fremont
 
Waupaca High School         
 (Cancelled)
Tuesday, Aug 21, 2018
Invitational  7:00PM  Away vs. Winneconne,
Grafton,
Racine Park,
Adams/Friendship,
Bay Port,
Black River Falls,
Campbellsport,
Fall River,
Gibraltar,
Green Bay Southwest,
Green Bay West,
Hillsboro,
Markesan,
Medford,
Menasha,
Menominee MI,
Merrill,
Milwaukee Riverside University,
Northland Pines,
Ozaukee,
Pacelli Catholic,
Port Washington,
Pulaski,
Rio Community School District,
Ripon,
Seymour,
Sheboygan Falls,
Shorewood,
St. Mary's Springs,
Valley Christian,
Waukesha North,
Wausau East,
Houghton 
UW-Oshkosh -Kolf Center  10:30AM       
300 entry fee
Wednesday, Aug 22, 2018
Invitational  7:00PM  Away vs. Winneconne,
Racine Park,
Grafton,
,
Adams/Friendship,
Bay Port,
Black River Falls,
Campbellsport,
Fall River,
Gibraltar,
Green Bay Southwest,
Green Bay West,
Hillsboro,
Markesan,
Medford,
Menasha,
Menominee MI,
Merrill,
Milwaukee Riverside University,
Northland Pines,
Ozaukee,
Pacelli Catholic,
Port Washington,
Pulaski,
Rio Community School District,
Ripon,
Seymour,
Sheboygan Falls,
Shorewood,
St. Mary's Springs,
Valley Christian,
Waukesha North,
Wausau East,
Houghton 
Kolf Sports Complex UW Oshkosh Campus         
Friday, Aug 24, 2018
Invitational  9:00AM  Away vs. Menomonie,
Osceola,
DC Everest,
Lourdes Academy,
Altoona,
Athens,
Barron Area Schools,
Cadott,
Cameron,
Chippewa Falls,
Clayton,
Colby/Abbotsford (Coop Team),
Colfax,
Eau Claire Memorial,
Eau Claire North,
Eau Claire Regis,
Elk Mound,
Ellsworth,
Elmwood,
Grantsburg,
Hudson,
Lakeland Union High School,
Luck,
McDonell Central,
Medford,
Mondovi,
New Richmond,
North Crawford,
Oshkosh West,
Prairie Farm,
Rice Lake,
River Falls,
River Valley,
St Croix Central,
Saint Croix Falls,
School District of Somerset,
Stevens Point,
Turtle Lake,
Wausau West 
Menomonie - U W Stout Johnson Fieldhouse  5:30AM       
Saturday, Aug 25, 2018
Invitational  8:00AM  Away vs. Menomonie,
Chippewa Falls,
Eau Claire North,
New Richmond,
Eau Claire Memorial,
Osceola,
Ellsworth,
Wausau West,
Rice Lake,
Stevens Point,
Hudson,
River Falls,
School District of Somerset,
Oshkosh West,
DC Everest,
McDonell Central,
Barron Area Schools,
Altoona,
Luck,
Cameron,
Turtle Lake,
Grantsburg,
Mondovi,
North Crawford,
Athens,
Cadott,
Clayton,
Colfax,
Elk Mound,
Elmwood,
Medford,
River Valley,
St Croix Central,
Saint Croix Falls,
Prairie Farm,
Colby/Abbotsford (Coop Team),
Lakeland Union High School,
Eau Claire Regis,
Lourdes Academy 
Menomonie - U W Stout Johnson Fieldhouse         
Tuesday, Aug 28, 2018
Quad  3:00PM  Altoona,
Markesan,
Merrill 
Mosinee - Creske Center Gym         
V Schedule (Creske gym 1, Creske gym 2): Round 1: Mosinee v Markesan, Altoona V Merrill Round 2: Mosinee v Altoona, Markesan v Merrill Round 3: Mosinee v Merrill, Altoona v Markesan
Thursday, Aug 30, 2018
Match  7:00PM  Away vs. Antigo  Antigo High School  3:30PM    10:00PM   
Saturday, Sep 8, 2018
Tournament  9:00PM  Away vs. Auburndale..,
Spencer,
Iola-Scandinavia,
,
Assumption,
Columbus Catholic Schools (WI),
Pacelli Catholic,
Prentice,
Stratford - WI 
Auburndale High School  7:30AM    4:00PM   
Tuesday, Sep 11, 2018
Match  7:00PM  Northland Pines  Mosinee High School
Gym-HS
 
       
Saturday, Sep 15, 2018
Conference Tournament  10:00AM  Away vs. Rhinelander,
Antigo,
Lakeland Union High School,
Medford,
Northland Pines,
Tomahawk 
Rhinelander High School  7:45AM    3:00PM   
Round 1: Court 1-Northland Pines vs. Lakeland, Court 2-Mosinee vs. Tomahawk, Court 3-Antigo vs. Medford, Bye-Rhinelander. Round 2: Court 1-Medford vs. Mosinee, Court 2-Lakeland vs. Rhinelander, Court 3-Tomahawk vs. Northland Pines, Bye-Antigo. Round 3: Court 1-Tomahawk vs. Antigo, Court 2-Rhinelander vs. Northland Pines, Court 3-Lakeland vs. Mosinee, Bye-Medford.
Tuesday, Sep 18, 2018
Match  7:00PM  Wausau West  Mosinee High School
Gym-HS
 
       
Friday, Sep 21, 2018
Match  5:30PM  Away vs. Rhinelander  Rhinelander High School  2:00PM  1:45PM  10:45PM   
(Date & Time Changed from 10-04-18)
Tuesday, Sep 25, 2018
Match  7:00PM  Lakeland Union High School  Mosinee High School
Gym-HS
 
       
Thursday, Sep 27, 2018
Match  7:00PM  Away vs. Tomahawk  Tomahawk High School  3:30PM    10:00PM   
Senior Night
Tuesday, Oct 2, 2018
Match  7:00PM  Medford  Mosinee High School
Gym-HS
 
       
Thursday, Oct 4, 2018
Match  7:00PM  Away vs. Rhinelander  Rhinelander High School         
 (Date Changed to 09-21-18)
Saturday, Oct 6, 2018
Conference Tournament  10:00AM  Away vs. Tomahawk,
Antigo,
Lakeland Union High School,
Medford,
Northland Pines,
Rhinelander 
Tomahawk High School  8:00AM    4:00PM   
Round 4: Court 1-Northland Pines vs. Mosinee, Court 2-Rhinelander vs. Antigo, Court 3-Lakeland vs. Medford, Bye-Tomahawk. Round 5: Court 1-Antigo vs. Lakeland, Court 2-Medford vs. Tomahawk, Court 3-Mosinee vs. Rhinelander, Bye-Northland Pines. Round 6: Court 1-Medford vs. Rhinelander, Court 2-Tomahawk vs. Lakeland, Court 3-Antigo vs. Northland Pines, Bye-Mosinee.
Tuesday, Oct 9, 2018
Match  7:00PM  Antigo  Mosinee High School
Gym-HS
 
       
Thursday, Oct 11, 2018
Match  7:00PM  Away vs. Marathon  Marathon High School  4:15PM    9:00PM   
Tuesday, Oct 16, 2018
Regionals  7:00PM  Lakeland Union High School  Mosinee High School
Gym-HS
 
       
Thursday, Oct 18, 2018
Regionals  7:00PM  Medford,
Tomahawk 
Mosinee High School
Gym-HS
 
       
Saturday, Oct 20, 2018
Regionals  7:00PM  Away vs. Merrill  Merrill High School  5:00PM    10:00PM   
Game  7:00PM  Away vs. Merrill  Merrill High School         
Thursday, Oct 25, 2018
Sub-Sectional  7:00PM  Away vs. Antigo  Antigo High School  4:40PM    10:00PM   
Saturday, Oct 27, 2018
Sectionals  7:00PM  Away vs. Altoona  Altoona High School         
Game  7:00PM  Away vs. Altoona,
Bloomer 
Altoona High School         
Friday, Nov 2, 2018
State Tournament  4:00PM  TBA  Resch Center - Green Bay         
Saturday, Nov 3, 2018
State Tournament  2:00PM  TBA  Resch Center - Green Bay